Connect with us

Lajme nga vendi

Kriza ekonomike godet dhe tregjet, nga çmimet nuk janë të kënaqur as shitësit e as blerësit

Published

on

As shitësit dhe as blerësit nuk janë aspak të kënaqur me çmimet e larta të pemëve dhe perimeve. Kriza ekonomike i detyron qytetarët që të blejnë më pak, respektivisht të marrin vetëm gjërat e domosdoshme. Shitësit ankohen se mezi arrijnë të mbulojnë shpenzimet, ndërsa blerësit ankohen se mezi arrijnë të mbushin qeset.

“Aspak të kënaqur nuk jemi, shitje nuk ka…-A keni llogari me i prodhua të gjitha këto në shtëpi? Nuk kemi llogari, tash krejt janë shtrenjtuar… Tash edhe puna nuk është tu shkua, as tezgat nuk po mund t’I paguajmë”.

“Prodhojmë diçka, jo të gjitha. Qepët, marrullat. Domatet nuk janë tonat, e dini se ato janë të importuara tani. Tani pak kanë rënë, kështu që qytetarët mund të blejnë…”.

“Janë rrit mjaft, në disa vitet e kaluara dukshëm janë rrit… Patjetër po duhet të blejmë, deshëm s’deshëm po duhet të blejmë”.

Advertisement

“Ka shtrenjtim… A bleni ju njësoj sikur vitet e kaluara?

Jo, këtë vit ka disi në mënyrë të paktë, kriza e bën të veten, mungesa e parave poashtu”.

“Çmimet adalet e hajt, ai që ka para për atë mirë është, ai që s’ka vetëm I sheh edhe hec….Më pak blejmë, se më pak para na japin, sa kemi mundësi aq blejmë”.

“Malli I shtrenjtë Akoma, shitje nuk ka shumë, ka pak.. . Nuk jena të kënaqur jo, nuk kemi shitje shumë, e di shtrenjtë është Akoma malli, nuk kanë para qytetarët”.

I pyetur nëse ka hapësirë për ulje të çmimit të pemëve dhe perimeve, Ministri i Bujqësisë, Lupço Nikollovski tha se dikasteri që drejton nuk rregullon çmimet, por vetëm se u jep mbështetje bujqve në rritjen e prodhimit vendor. Në këtë drejtim Nikollovski tha se është arritur qëllimi sa i përket lulediellit, miellit dhe kulturave të tjera të rëndësishme.

Advertisement

“Ministria nuk rregullon çmime, ajo u jep mbështetje bujqëve që ta rrisim dhe mirëmbajmë prodhimin vendor, që të mos ndodh rënie e prodhimtarisë, pikërisht në kohë krize dhe në kohë të asaj që e përjeton e gjithë bota, pas agresionit rus në Ukrainë. Qeveria me propozim të Ministrisë së Ekonomisë, me masa dhe politika kompetente, sjell vendime kompetente në pjesën e çmimeve nëse do të ketë ngrirje të produkteve të caktuara”, deklaroi Ljupço Nikollovski, Ministër i Bujqësisë.

Ndërsa në pyetjen nëse ministria ka mekanizëm që të mbrojë blegtorët për shkak të ngrirjes së çmimit të qumështit nga nesër, ai tha se Ministria ofron mbështetje përmes subvencioneve dhe programeve tjera për blegtorët për rritjen e kostove në prodhim. /Alsat.mk

Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat