Connect with us

Lajme nga vendi

Pendarovski: Maqedonia është e vetmja në rajon që ka treguar kapacitet për kompromis rreth çështjeve të vështira

Published

on

Në vitin e ardhshëm pres forcimin edhe më intensiv të solidaritetit dhe partneritetit evropian, si dhe intensifikim të mëtejshëm të lidhjeve transatlantike. Ky është rreziku, por edhe garancia që do të sigurojë paqen, prosperitetin dhe forcimin e mëtejmë të demokracisë si në vendin tonë ashtu edhe në Evropë, theksoi presidenti Stevo Pendarovski në pritjen tradicionale vjetore që organizoi dje në mbrëmje për përfaqësuesit e trupi diplomatik të akredituar në Republikën e Maqedonisë së Veriut në Shkup.

Siç njoftojnë sot nga kabineti presidencial, Pendarovski theksoi se ata i përkasin një gjenerate politikanësh të cilët, siç tha, ballafaqohen me “detyrën aspak të lehtë për të përcaktuar konturet e rendit evropian në të cilin do të jetojnë qytetarët tanë, kur lufta dhe vuajtjet në Ukrainë do të marrin fund”.

“Përgjigja jonë sot ndaj ngjarjeve tragjike në Ukrainë flet se si e imagjinojmë Evropën dhe botën pas përfundimit të kësaj lufte. Paqja dhe çlirimi i Ukrainës është një prioritet që nuk ka alternativë. Nëpërmjet kryesimit tonë të OSBE-së këtë vit, ne do të përpiqemi të japim një kontribut, së bashku me të gjitha subjektet e tjera. Në këtë kontekst, është e rëndësishme nëse do të lejojmë që historia të përsëritet duke lënë që regjimet politike anakronike të qeverisin jetën tonë dhe të vendosin për të ardhmen tonë. Demokracia duhet të mbizotërojë dhe përgjegjësinë më të madhe për këtë e kanë ato vende që hapën dyert e demokracisë për shoqëritë tona kur Muri i Berlinit ra, para më shumë se 30 vitesh. Prandaj, kjo është koha kur angazhimet deklarative duhet të zëvendësohen me vendime të guximshme, pavarësisht nëse bëhet fjalë për ndihmën ushtarake dhe humanitare për Ukrainën, zgjerimin e Bashkimit Evropian, apo për sigurinë dhe përparimin ekonomik të gjithë hapësirës evropiane, rekomandoi Pendarovski.

Siç informon Kabineti i Pendarovskit, presidenti i vendit në fjalimin e tij para trupit diplomatik ka theksuar se Maqedonia e Veriut, si edhe më parë, në kuadër të kompetencave të tij do të përpiqet të vazhdojë në rrugën e integrimeve evropiane, dialogut dhe bashkëpunimit me të gjithë fqinjët e saj.

Advertisement

“Megjithatë, më duhet të theksoj se për vendin tim periudha e kaluar ishte e mbushur me sfida të mëdha dhe sulme joparimore ndaj parametrave të identitetit, me të cilat ndoshta në planin verbal është përballur vetëm Ukraina në historinë e re të Evropës. Dhe në kushte të tilla ne treguam pjekuri dhe vizion, duke marrë vendime për të cilat e dinim se do të kritikoheshim nga një pjesë e opinionit, të cilat mund të ulnin popullaritetin tonë dhe që nga disa mund të interpretoheshin edhe si mangësi, madje edhe dobësi. Pa modesti të rreme, deri tani jemi të vetmit në rajon që kemi treguar kapacitet për kompromis për çështje të vështira dhe kur themi se besojmë në vlerat e demokracisë, kjo për ne nuk është aspak vetëm retorikë dhe aq më pak dobësi. Me këto kompromise u bëmë anëtare e NATO-s dhe hapëm fazën e parë të negociatave me BE-në. Pas tre vitesh anëtarësim në Aleancë, besoj se askush nuk dyshon më se edhe një vend i vogël si Maqedonia e Veriut mund të jetë partner i rëndësishëm dhe të kontribuojë për paqen në kuadrin rajonal dhe atë evropian”, theksoi Pendarovski.

Në këtë vit, siç tha ai, presim të përfundojmë fazën e skriningut të procesit të negociatave me Unionin dhe të kalojmë në hapjen e klasterëve.

“Ndryshimet kushtetuese duhet të jenë së shpejti në agjendën e brendshme dhe në këtë kontekst, ne kemi nevojë për një atmosferë në të cilën të gjitha forcat pro-evropiane mund të bashkohen dhe t’i bëjnë ato ndryshime. Ai proces nuk do të jetë i lehtë dhe çdo provokim apo sulm i mëtejshëm ndaj identitetit tonë vetëm sa do ta komplikojë më tej atë. Me fjalë të tjera, në rrugën evropiane nevojitet një mjedis i qëndrueshëm dhe parashikueshmëri. Në të njëjtën kohë, nuk duhet të harrojmë se integrimi evropian për ne nuk nënkupton vetëm marrëdhënie të mira fqinjësore, por edhe përparim ekonomik, reforma serioze dhe luftë reale, jo retorike kundër korrupsionit të lartë”, shtoi Pendarovski.

Kreu i shtetit në fjalën e tij, siç informoi sot kabineti i tij, vlerësoi se rajoni në të cilin jetojmë është veçanërisht i prekur nga ngjarjet në Ukrainë, pavarësisht nëse bëhet fjalë për pasojat ekonomike dhe sociale apo, nga ana tjetër, ekspozimi ndaj kërcënimeve hibride dhe fushatave të lajmeve të rreme.

“Vitin e kaluar, hapja e negociatave mes Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, statusi kandidat i BeH-së, vendimi për anulimin e vizave për Kosovën dhe seria e masave ekonomike për të mbështetur ekonomitë kombëtare, pjesërisht riktheu besueshmërinë e Bashkimit Evropian në rajon. Politika të tilla do të kenë një efekt stabilizues në afat të gjatë vetëm nëse bazohen në një strategji afatgjatë për integrimin e plotë të rajonit në BE dhe nëse nuk janë vetëm një përgjigje ndaj luftës në Ukrainë. Një rajon i begatë i fokusuar në bashkëpunim dhe jo në konfrontime, është i mundur vetëm nëse Bashkimi Evropian është emëruesi ynë i përbashkët”, shtoi presidenti i vendit.Në fjalimin gjatë pritjes për diplomatët në vend, të cilën e mbajti Ambasadori i Shqipërisë, Fatos Reka, në rolin e doajenit të trupit diplomatik, Pendarovski njoftoi se në periudhën e ardhshme do të presë së paku tre presidentë nga rajoni dhe Evropa, dhe gjatë këtij viti tashmë janë organizuar disa vizita dypalëshe dhe shumëpalëshe.

Advertisement

“Qëllimi im është që politika e jashtme e Maqedonisë së Veriut të zhvillohet në mënyrë transparente dhe në interes të vlerave të përbashkëta që i ndajmë me vendet paqësore dhe demokratike”, theksoi Pendarovski.

Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat